Haberler

4 Aylık Suriyeli Melek bebeği hayata döndürdüler

15 Haziran Perşembe günü, saat 08.00 sıralarında Çeşme Devlet Hastanesi'ne getirilen 4 aylık Suriyeli Melek Assayyol, denizde boğulma tehlikesi geçirdiği belirtilmesi üzerine hemen müşahede altına alındı. 

"Vücut ısısı 34-35 dereceydi"

Çeşme Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Kartal, Suriyeli ailenin yurt dışına kaçmaya çalışırken, Melek bebeğin suda boğulma tehlikesi atlatması üzerine jandarma tarafından hastaneye getirildiğini belirterek, "Melek bebek, ilk geldiğinde tamamen mor, oksijen satürasyon değerleri 80'lerin üzerinde, üşüme ve titremesi olan bir kız çocuğumuzdu. Hemen ilk müdahalesini yaptık. Oksijen desteği verdik. Vücut sıcaklığı 34-35 dereceydi. Vücut ısısını arttırmaya çalıştık" diyerek yapılan ilk müdahaleyi anlattı.

"Serum tedavisi ile normale döndürdük"

Melek bebekte beslenme eksikliği de belirlediklerini ifade eden Dr. Mustafa Kartal, "Ailesi Melek bebeği, yaşadıkları koşullardan dolayı çok besleyememiş. Boğulma tehlikesi geçirmesinden dolayı da kan şekeri 300-350'lere kadar yükselmişti. Değerler, normal değerlerin çok üzerindeydi. Bu değerler, vücudun hem yeterli beslenemediğini hem de sıvı kaybı olduğunu gösteriyordu. Çocuğu, servisimize yatırdık. Oksijen desteğiyle, vücut ısısının artmasını sağladık. Kan değerlerini ve böbrek fonksiyonlarını yerine getirmek için serum tedavisine başladık. Ailesinden öğrenebildiğimiz kadarı ile iyi beslenemediği, ishal nedeniyle sıvı kaybı olduğu ve genel durumunun bozukluğunun bu nedenlerle olduğunu gördük. Serum tedavisi ile böbrek fonksiyonları normale döndü. 350'lerde olan kan şekeri, serum tedavisi ile normal sınırlara döndü. Metabolik problemleri toparladıktan sonra, hastamızı taburcu ettik" diye anlattı.  

"Yaşam şartlarını iyileştirmek gerek"

Melek bebek gibi birçok göçmen çocuğunun zor şartlar altında yaşama tutunmaya çalıştığı belirten Dr. Kartal, "Çocuk sağlığı açısından mültecilerin yaşam koşullarını biraz daha iyileştirmek gerekli. Ne yazık ki Çeşme Devlet Hastanemiz mültecilerin kaçma hattında olduğu için çok fazla boğulayazma nedeniyle acil servisimize başvuru oluyor. Hem çocuk sağlığını geliştirmek açısından, hem de üzücü, yüreğimizi burkan haberleri okumamak açısından tedbirler arttırılabilir diye düşünüyorum" diye konuştu. 

"5,5 ayda 3 bin 553 mültecinin tedavisi yapıldı"

Çeşme Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Atıl Birol, Dünya Mülteciler Günü'nde Melek bebek gibi mülteci çocukların yaşadıklarına dikkat çekerek, "Misafirperverliği ile bilinen Türkiye'mizde, biz de Çeşme Devlet Hastanesi ekibi olarak, üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. 2016 yılında 6 bin 175 mülteci hasta hastanemizde muayene olmuş ve tedavisi yapılmıştır. 2017 yılında da, yılbaşından bu yana geçen 5,5 aylık süreçte de 3 bin 553 mülteci hastanın muayene ve tedavisi yapıldı. 9 Nisan 2017 tarihinde, ne yazık ki bir mülteci annenin bebeği ölü olarak doğdu. 21 Mart 2017 tarihinde ve 13 Haziran 2017 tarihlerinde de 2 mülteci anne kız çocuğu dünyaya getirdiler. 15 Haziran 2017 tarihinde de suda boğulma tehlikesi geçiren 4 aylık Suriyeli Melek bebeğimizi tedavi ederek hayata bağlamanın haklı gururunu, Çeşme Devlet Hastanesi ekibi olarak yaşıyoruz" dedi. 

Haber Listesine Geri Dön© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Çeşme Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.