Haberler

Hastaneye 5 resim daha bağışladı

18 yıldır resim sanatıyla yakından ilgilenen ve yaptığı soyut resimlerle dikkatleri çeken ressam Tülin Kaynak, çeşitli ressamların bağışlarıyla adeta bir sanat galerisine dönüşen Çeşme Devlet Hastanesi'ne, 5 adet 1,5 metrelik tablosunu daha bağışladı. 

"Günde 12 saat resim yapabiliyorum"

Çocukları çok sevdiğini, çocuk hastaların mutlu olmaları için tablolarını hastanenin çocuk servisine bağışladığını ifade eden ressam Kaynak, "Soyut resim yapmayı seviyorum, Soyut resim, insanın beynindekileri tabloda görmesidir. Resimlerde yönlendirme yapmıyorum. Yönlendirdiğim zaman figüratif resime kaçar. Soyut resim, kendiniz ne görüyorsanız odur. 18 yıldır resim yapıyorum. Başlangıçta figüratif resim yapıyordum. Daha sonra soyut resim yapmaya başladım. Ressamların büyük çoğunluğu figüratif resimle resim sanatına başlangıç yapıyorlar. Sekiz yıl resim dersi aldım. 4 yıl ressam Mehmet Güleryüz ile atölyesinde çalıştım. 3 yıl da Sanat Tarihi dersi aldım. Sanat çok güzel bir şey. Zamanımızda çok daha önem kazandı. Sanat, insanları farklı bir dünyaya götürüyor. Tablolara baktığınız zaman sıkıntılarınızdan, üzüntülerinizden uzaklaşırsınız. Resim yaparken de sıkıntı hissetmezsiniz. Günde 12 saat resim yapabiliyorum. Çocuklara olan sevgimden dolayı, daha önce de hapishanede ailelerinin yanında kalmak zorunda olan çocuklar için bazı hapishanelere ve yetiştirme yurdunda kalan çocuklar için de tablolar bağışladım. Tablolarım hapishanelerin ve yurtların duvarlarına asıldı. Hapishanedeki çocuklara figüratif  resim gösterirseniz, bir aile resmi, doğa resmi gösterirsiniz. Soyut resimler, çocukların gördüğü resimler değil. Soyut resim, çocukların hayal gücünü zenginleştirir. Çocuk yuvaları için de aynı şey geçerli. Figüratif resim, hep hatırlatıcıdır. Soyut resim, beyindekileri açığa çıkarır  " diye konuştu. 

"Sanata ve sanatçıya önem veriyoruz"

Ressam Tülin Kaynak'a resim bağışından dolayı teşekkür eden Çeşme Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Atıl Birol, "Resimleri, çocuk servisimizin koridorlarında görmek, beni de çok mutlu etti. Çeşme Devlet Hastanesi, sanata ve sanatçıya verdiği önemle, sanatın ve  sanatçının bize verdiği önemle hep öne çıkıyor. Onun için ressam Tülin Kaynak'ın şahsında bize resim bağışları yapan sanatçılara çok teşekkür ediyoruz. Hastanede tedavi gören çocuklarımız, bu eserleri gördükçe, sanat sevgileri de artacak diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu. 

Çocukları tedavi gören aileler de resimleri ilgi ile izledi.

Haber Listesine Geri Dön© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Çeşme Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.