Haberler

Çeşmeli minikler ilk yardımı öğrendi...

İlk yardımı öğrendiler

Çeşme 16 Eylül İlkokulu Ana Sınıfı öğrencilerine, Çeşme Devlet Hastanesi Anestezi Uzman Hekimi Uz.Dr.Oğuzhan Yeniay’ın koordinasyonu, Anestezi Teknikeri Volkan Zengin ve Eğitim Hemşiresi Bahar Cihan’ın katılımı ile İlk Yardım eğitimi verildi.

İlk yardım eğitiminin  her zaman ve her yaşta önemli olduğunu vurgulayan Çeşme Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Atıl Birol, eğitime her zaman destek olduklarını vurgularken, Çeşme Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Merve Yaşar, "Çocuklar kazalara karşı savunmasız oldukları için, onları kazalardan korumak ve gerekli tedbirler alma konusunda, başta anne babaları olmak üzere, çocuklarla ilgilenen tüm bireylerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca çocuklar, tehlikeleri fark edip önlem alacak bilgi ve deneyime sahip değildir. Yeni nesillerin sağlıklı yetişmesinde etkin ve geçerli bir katkı için küçük yaşlarda kazandırılacak güvenlik bilinci önemlidir" diyerek ilk yardım eğitiminin önemine değindi.

Kızılay Haftası nedeni ile, 16 Eylül İlkokulu Müdürü Burhan Aşk ve Ana Sınıfı Öğretmeni Ebru Kemaloğlu Badem'in talebi ile okula gelen Çeşme Devlet Hastanesi Anestezi Teknikeri Volkan Zengin ve Eğitim Hemşiresi Bahar Cihan, Ana Sınıfı öğrencilerine ilk yardım hakkında bilgi verdi. İlk yardımın ilk adımının "Bak, dinle, hisset" kuralı olduğunu anlatan Anestezi Teknikeri Zengin ve Eğitim Hemşiresi Cihan, öncelikle hastanın nefes aldığını bakarak görmek, nefes alışını dinlemek ve üç parmak yardımıyla boyundaki şahdamarının attığını hissetmeyi uygulamalı olarak çocuklara gösterdiler. Nefes borusuna cisim kaçması,vücutta meydana gelen yanıklarda yapılması gerekenler hakkında bilgi veren uzmanlar, öncelikle yetişkinlere bilgi verilmesi, eğer yakında yetişkin birisi yoksa 112 Acil Yardım numarasının aranması gerektiğini anlattılar. Uzmanlar her evde ilk yardım dolabının veya çantasının bulunmasının önemini de vurgulayarak, çocukların anne babalarından ilk yardım dolabı almalarını istemelerini de söylediler.

İlk yardım dolabında bulunması gereken malzemeler hakkında da Eğitim Hemşiresi Bahar Cihan bilgi verirken, Anestezi Teknikeri Volkan Zengin de çocuklara, Stetoskop cihazı ile kalp sesini dinletti. 

Haber Listesine Geri Dön© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Çeşme Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.